Hastalık Söylentileriyle Sallanan Karabük Üniversitesi’nden Yeni Karar

Karabük Üniversitesi bir süredir sosyal medyanın ve kamuoyunun dilindi. Üniversitede okuyan Türk ve Afrikalı öğrenciler arasında yaşanan cinsel birliktelik nedeniyle kentte HIV ve HPV vakalarında artış olduğu iddia edilmişti.

Geçen günlerde Karabük Üniversitesi itiraf sayfasında Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişki yaşadığını iddia eden Türk öğrencilerin mesajları, kamuoyunda büyük bir tartışma başlatmıştı. Kimi öğrenciler HPV, kimileri de HIV şüphesiyle hastaneye başvurduklarını iddia etmişti.

YABANCI ÖĞRENCİLERE SAĞLIK RAPORU ARTIK ZORUNLU

Skandal büyük ses getirirken Karabük Üniversitesi yetkilileri Hürriyet’e açıklamalarda bulundu. Yabancı öğrencilerle ilgili yeni düzenlemeler getirildiğini dile getiren yetkililer, üniversiteye kayıt olmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilere Sağlık Raporu zorunluluğu getirildiğini duyurdu. Yetkililer şu açıklamayı yaptı:

“Bu söylentilerin önüne geçmek için Şubat 2024’te aldığımız karar ile üniversitemize kayıt olmak isteyen tüm yabancı uyruklu öğrencilere Sağlık Kurulu Raporu alma zorunluluğu getirdik. Sağlık Kurulu Raporu almayan veya herhangi bir bulaşıcı hastalık taşıyan öğrenciye kayıtlarımızı kapattık. İkinci bir adım ise daha önce yabancı uyruklu öğrenciler aracı şirketler kullanılarak üniversiteye geliyordu. Bu da çeşitli söylentileri beraberinde getiriyordu. Bunun önüne geçmek için artık aracı şirketleri devre dışı bıraktık.”

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İDDİALARI YALANLAMIŞTI

Üniversitede ve kentte hastalığın arttığı iddiaların ardından Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, “Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sağlık tesislerimizde halk sağlığını ilgilendiren bütün hastalıklar yakından takip edilmekte ve düzenli kayıt tutulmaktadır. İlimizde HIV pozitif ve HPV pozitif vakalarında herhangi anlamlı bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca sağlık tesislerimize son günlerde konu ile ilgili bir başvuru olmamıştır. Sağlık çalışanlarımızı zan altında bırakan iddiaların aksine sağlık sistemimiz kayıtsız giriş yapılarak işlem yapılmasına izin vermemektedir” açıklamasını yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x