FIA Başkanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Formula 1’in Türkiye’ye Dönüşü İçin Görüştüğü Açıklandı

İstanbulPark’ın işletmesi için geçtiğimiz aylarda bir ihale gerçekleştirilmişti. Bu ihaledeki şartlar arasında en çok dikkat çeken noktalardan biri, yüklenici firmanın 2026 yılından itibaren Türkiye Grand Prix’ini yeniden takvime sokması idi. Bu konuda yeni ve önemli bir gelişme ortaya çıktı. 

Motorsport tarafından paylaşılan bilgilere göre FIA Başkanı Mohammed ben Sulayemile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’te bir araya geldi. Bu buluşmada Formula 1 ve WRC (Dünya Ralli Şampiyonası) takvimlerine Türkiye’nin geri dönme ihtimali masaya yatırıldı. FIA Dünya Motorsporları Konseyi üyesi Serkan Yazıcı ve TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı tarafından düzenlenen toplantıda konuşan ben Sulayem, görüşmelerde pek çok konuyu konuştuklarını, Formula 1 ve WRC serilerinin Türkiye’ye dönüşünü masaya yatırdıklarını ifade etti. 

ben Sulayem: Cumhurbaşkanı Erdoğan, motorsporlarının ekonomik ve kültürel etkilerinin farkında

“İstanbulPark, pilotlar arasında popüler olan modern bir pist ve İstanbul da Formula 1’i kollarını açarak karşılayabilecek, büyümekte olan bir metropol.” ifadelerini kullanan ben Sulayem, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın motorsporlarının ekonomik ve kültürel etkilerinin farkında olduğunu ifade etti. 

Daha önce İstanbul, 2005-2011 arasında Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmış, 2020 ve 2021’de de pandemi nedeniyle takvimde kendine yer bulmayı başarmıştı. Ülkemizde ayrıca 2003’ten 2010’a kadar (2007 hariç) WRC yarışları düzenlenmiş, 2018-2020 arasında da WRC tekrar geri dönmüştü. 

Formula 1’in Türkiye’ye geri dönüş ihtimali hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x